XII Tyskie Dni LiteraturyMiejska Biblioteka Publiczna w Tychach zaprasza na XII Tyskie Dni Literatury, które odbywać się będą od 3 do 10 października. Program przewiduje spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi autorami.

Program XII Tyskich Dni Literatury
3.10.2015, g. 17:00,
Szkoła Muzyczna, al. Niepodległości 53,
Wstęp wolny.

Jacek Cygan,
poeta, autor tekstów piosenek. Wywodzi się ze środowiska piosenki studenckiej, które określana jest jako – kraina łagodności. Jest współzałożycielem grupy „Nasza Basia Kochana”, z którą wygrał Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, w 1976 roku. Napisał przeszło tysiąc piosenek współpracując z najwybitniejszymi kompozytorami oraz wokalistami polskimi. Wśród nich znaleźli się – Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, Jerzy Filar, Seweryn Krajewski, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski. Jego piosenki pięciokrotnie zwyciężyły Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, a w 1994 „To nie ja byłam Ewą” jego autorstwa i w wykonaniu Edyty Górniak zajęła II miejsce na Festiwalu Eurowizji w Dublinie. Przez  10 lat prowadził program telewizyjny „Dyskoteka Pana Jacka”. Ze współpracy z Majką Jeżowską, Anną Jurksztowicz, Pawłem Stasiakiem powstało kilkadziesiąt tekstów piosenek dla najmłodszych słuchaczy.

5.10.2015, g. 10:00,
Szkoła Muzyczna, al. Niepodległości 53,
Wstęp wolny.

Teatr Maska,
istnieje od 2001 roku i przez cały okres działalności zdobył ogromne uznanie wielu placówek oświatowych na terenie całego kraju, między innymi dlatego, że przygotował program profilaktyczno-edukacyjny. Teatr wyróżnia się spektaklami autorskimi opracowanymi przy współpracy z psychologami i pedagogami. Ponadto z Teatrem współpracują profesjonalni aktorzy, wykwalifikowani trenerzy. To, co z pewnością działa in plus Teatru to barwna scenografia, kostiumy i oprawa graficzna.
W poniedziałek, 5 października Teatr Maska zaprasza dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne na spektakl pod tytułem – „Tajemnica zaginionych liter”.

5.10.2015, g. 18:00,
Czytelnia Centralna, ul. Wyszyńskiego 27,
Wstęp wolny.

Sławomir Koper,
historyk i absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. To autor dzieł takich, jak: Tajemnice i sensacje świata antycznego; Miłość, seks i polityka w starożytnej Grecji i Rzymie; Śladami pierwszych Piastów; Wędrówki po Polsce piastowskiej; Spacer po Lwowie; Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej. Jego obecną specjalnością są międzywojenne dzieje Polski i historia polskiej obyczajowości XIX stulecia.

6.10.2015, g. 9:00
Filia nr 13, ul. Dmowskiego 33,
Wstęp wolny.
Z racji ograniczonej ilości miejsc prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem – (32) 217-31-52.

Biblioterapia – warsztaty,
gośćmi warsztatów biblioterapeutycznych będą specjalistki leczenia słowem – dr Lidia Ippoldt – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, a także Dorota Bełtkiewicz – filolog polski, logopeda i biblioterapeuta.

7.10.2015, g. 18:00,
Czytelnia Centralna, ul. Wyszyńskiego 27,
Wstęp wolny.

Katarzyna Bonda,
autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Jako pierwsza w polskich kryminałach wprowadziła postać profilera – trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze. W 2014 roku zapoczątkowała z kolei teatrologię żywiołów o profilerce Saszy Załuskiej: powietrze – Pochłaniacz, ziemia – Okularnik; w przygotowaniu są: ogień – Lampiony, woda – Czerwony Pająk). Jest również  założycielką szkoły pisania.

8.10.2015 – dla dzieci,
g. 10:00, Filia nr 12, ul. Zaręby 31a,
g. 12:00, Filia nr 7, al. Niepodległości 110,
Wstęp wolny.

Łukasz Wierzbicki,
w 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Wydał je w opatrzonej własnym wstępem książce – Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. W – Afryka Kazika przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci. Z kolei w książce: Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andresa. Wszystkie jego powieści znalazły się liście lektur rekomendowanych przez Radę Literackę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
W trakcie spotkań autorskich łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu, inscenizacji historycznej.

8.10.2015, g. 18:00,
Szkoła Muzyczna, al. Niepodległości 53,
Wstęp wolny.

Katarzyna Żak,
aktorka, wokalistka, na stałe współpracuje z Wojciechem Młynarskim i kabaretem „Pod Egidą”. Od kilku lat związana jest z Teatrem Komedia w Warszawie. Zagrała tam w spektaklu – Chicago, Stepping out, Songi Brechta, Koleżanki. Znana jest również z Miodowych lat i Rancza.

9.10, g. 17:00,
Filia nr 5, ul. Dąbrowskiego 5,
Wstęp wolny.

Agatka „Atka” Cichy,
tyska artystka – pasjonatka teatru, posiadaczka lekkiego pióra, miłośniczka i twórca dzieł plastycznych, członek Teatru Alternatywnego BELFEgoR w Tychach. Promuje kulturę teatralną, twórczość literacką i wiedzę o regionie, kulturze. Jej twórczość zauważalna jest poprzez dzieła poetyckie, malarskie i fotograficzne.

9.10.2015, g. 18:00,
Filia nr 12, ul. Zareby 31a,
Wstęp wolny.

Magdalena Kulus,
z wykształcenia jest filologiem, zajmuje się blogowaniem, a z zamiłowania jest gawędziarką. W 2011 roku zadebiutowała książką – Blondyn i Blondyna. Jest także doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się literaturą dzieci i młodzieży, recenzją książek, pisze również rozprawę i polskiej percepcji – Ani z Zielonego Wzgórza.

9.10.2015, g. 18:00
Dział Muzyczny i Książki Mówionej,
al. Nieodległości 110,
Wstęp wolny.

Zbigniew Teper,
sosnowiecki poeta, bard, związany jest na co dzień ze Śląską Piwnicą Artycha. Aktualnie w Studiu Nagrań Jerzego Moskały powstaje płyta z kompozycjami Moskały i Tepera. Planuje także wydanie solowej płyty, dla której ma już nawet tytuł – Magiel czasu. Do jego publikacji zalicza się – Nie wypuszczajcie papug za dnia; Wichry i piosenki. Jego bieżące projekty, to Retoryka na językach – program słowno-muzyczny w formie happeningu; Fryzjer z Ząbkowic – program słowno-muzyczny w oprawie audiowizualnej; Poncjusz Piłat – utwór z partiami chóralnymi z całości pt. Tryptyk filmowy do adaptacji z Zespołem Pieśni i Tańca Gołowianie.

10.10.2015, g. 17:00,
Filia nr 13, ul. Dmowskiego 33,
Wstęp wolny.

Mieczysław Bieniek,
górnik dołowy, ratownik górniczy, który uległ ciężkiemu wypadkowi w czasie pracy. W ramach terapii wyruszył w świat i zwiedził ponad sto krajów na czterech kontynentach. Ze zgromadzonych materiałów powstał film dokumentalny – W drodze. W 2010 roku wydał swoją pierwszą książkę – Hajer jedzie do Dalajlamy, która jest opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a w głównej mierze z innych podróży azjatyckich. Interesuje się fotografią.