Wystawa malarstwa i rysunku Janusza Karbowniczka


W najbliższy piątek – 9 października odbędzie się jubileuszowa wystawa rysunku i malarstwa Janusza Karbowniczka pt. „Janusz Karbowniczek. ROZMOWA. Malarstwo i rysunek. Jubileuszowa wystawa 40-lecia twórczości artystycznej” to tytuł wystawy, którą Muzeum Miejskie w Tychach przygotowuje we współpracy z Miejską Galerią Sztuki „Obok”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 października w dwóch miejscach – o 17:00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach (ul. Katowicka 9) i o 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (pl. Baczyńskiego 2).

Jan Karbowniczek,
to były mieszkaniec Tychów, aktywnie zaangażowany w kreowanie życia artystycznego miasta. Był m.in. współorganizatorem Tyskiej Konfrontacji Środowiska Twórczego, konkursów „Muzyka w malarstwie”, wielokrotnie pisał teksty do katalogów wystaw, współpracował z Urzędem Miasta w Tychach odnośnie projektowania graficznego publikacji. Zaangażowany był w działalność Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Urodził się w Przemyślu. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i w Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku wykłada na swojej macierzystej uczelni. Aktualnie jest profesorem ASP w Katowicach i prowadzi w niej autorską pracownię rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek i projektowanie graficzne.

Swoją twórczość prezentował na blisko siedemdziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem nagród i wyróżnień, a wśród nich znajdują się te, pochodzące z Ogólnopolskiego „Salonu Zimowego”, BWA, Radom (w 1987 zdobył I nagrodę, a w 1979 wyróżnienie), Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień”, BWA, Bielsko-Biała (1979 – medal, 1980 – wyróżnienie, 1989 – srebrny medal). Cyklicznych konkursów „Praca roku” w Katowicach (1991 – III nagroda, 1993 – Grand Prix, w edycjach zorganizowanych w latach 1999, 2001, 2004, 2006 i 2008 zdobył nagrody). W 1998 roku odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2013.

Ekspozycji towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog, który eksponować będzie dorobek twórczy artysty. Publikację tę zakupić będzie można wyłącznie w Muzeum.

Wystawa malarstwa i rysunku Janusza Karbowniczka potrwa do końca miesiąca – 31 października.