Pokaz filmowy w Muzeum MiejskimW najbliższy czwartek, tj. 15 października o 12:00 Muzeum Miejskie przy placu Wolności 1 zaprasza na pokaz filmu „Portrecista” z 2005 roku.

Film wyreżyserowany przez Irka Dobrowolskiego zaprezentowany zostanie w ramach cyklu, którzy towarzyszy wystawie „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”.
Słowo wstępne oraz prowadzenie dyskusji – Jerzy Gęga.

Portrecista,
głównym bohaterem filmu jest Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz nr 3444 – syn Polki i Niemca, który przed wojną kształcił się w zakładzie fotograficznym swojej ciotki w Katowicach, gdzie zasłynął z robienia przepięknych portretów.
W związku z posiadanymi umiejętnościami, kiedy trafił do KL Auschwitz, przydzielony został do pracy na usługi specjalnego komando rozpoznawczego, w którym pod nadzorem SS robił zdjęcia przybyłym więźniom i portrety gestapowskim oficerom.
Jak sam szacuje jest autorem 50 tysięcy fotografii. Podczas ewakuacji obozu narażając życie pomógł uratować 39 tysięcy zdjęć, które w późniejszym okresie stanowiły dowód bestialstwa nazistów. Po wojnie Wilhelm Brasse już nigdy nie sięgnął po aparat fotograficzny.

Wstęp wolny.
Kolejny pokaz odbędzie się 22 października.