Podwyżki dla radnych

Dzisiaj Radni uchwalili sobie wyższe diety. Z założenia nowe stawki mają skończyć z przydziałem politycznym stanowisk w Radzie. Do tej pory przewodniczący RM otrzymywał dietę dwa razy wyższą niż radny szeregowy.

W sytuacji objęcia stanowiska przewodniczącego komisji, radny mógł liczyć na ponad 1000 złotych więcej od radnego bez funkcji. W tej kwestii radni Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Klubu Tychy Naszą Małą Ojczyzną przemówili jednym głosem i stwierdzili, że tak ogromne różnice w ogólne nie mają pokrycia.

Nowe diety będą bardziej wyrównane i dzięki temu stanowiska w RM będą już mniej łakomym kąskiem dla pazernych, którzy liczą wyłącznie na aspekt finansowy. W tej sytuacji rodzi się jednak pytanie – dlaczego nie obniżyć diety dla przewodniczącego, tylko podnosić stawki tym bez funkcji? Można było dojść do kompromisu i wyśrodkować wynagrodzenie.

Uchwała przewiduje dość konkretne podniesienie diety radnych bez funkcji, Zastępców Przewodniczących Komisji Rady i Sekretarza Komisji Rewizyjnej. Kwoty przewidziane dla przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miasta oraz przewodniczących komisji pozostały bez zmian.