Parking przy ul. Dąbrowskiego otwarty!

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o powstaniu nowego wielopoziomowego parkingu „Parkuj i Jedź”. Pomimo tego, że parking ukończony został 28 lutego, to aż do wczoraj trwał jego odbiór – czyli cztery miesiące.

Zgodne z planem budowy parking miał zostać ukończony w czerwcu 2014 roku – niestety, jako pierwszą przyczynę, która to uniemożliwiła była zima 2013/2014 w wyniku czego oddanie do użytku przesunęło się o kolejne sześć miesięcy. Kolejnych opóźnień, czyli tych, które trwały od czerwca do lutego w żaden sposób nie uzasadniano.

Parking dysponuje czterema podziemnymi kondygnacjami i może zmieścić 320 samochodów. Na zewnątrz ulokowano 50 zadaszonych stojaków na rowery – w myśl zasady parkingu „Parkuj i Jedź”. Parking ten przeznaczony jest dla osób, które przesiadają się na pociąg. Do stacji PKP dostać się można tunelem, który prowadzi bezpośrednio z obiektu.

Pasażerowie Szybkiej Kolei Regionalnej przez 12 godzin mogą parkować za darmo – za każde następne rozpoczęte 12 godzin, muszą uiścić opłatę w wysokości 5 złotych.
Z kolei pasażerowie, którzy korzystają z tańszych taryf za postój na parkingu zapłacą 2 zł za 12 pierwszych godzin i 5 złotych za każda następne rozpoczęte 12 godzin.

Parkingu z rodzaju „Parkuj i Jedź” są jedną z części większej inwestycji, która obejmuje zakup trolejbusów oraz budowę dworca autobusowego.
Sam koszt budowy parkingu to 65.2 miliony złotych – parking przy ul. Dąbrowskiego kosztował 39 milionów, a na os. A – 26 milionów.
Koszty budowy parkingu przy ul. Dąbrowskiego mogą się znacznie zwiększyć, ponieważ do tej pory nie uregulowano opłat, które dotyczą własności gruntów, na których powstał obiekt.