Mediateka XXI wieku w Tychach. Otwarcie już w maju

Tyska mediateka jest już prawie gotowa. Wciąż trwają prace w sali koncertowej, a kiedy wielkie otwarcie nowego obiektu?

Mediateka XXI wieku w Tychach jest już prawie gotowa. Prace koncentrują się głównie na salo koncertowej, ponieważ trzeba zająć się w niej wyciszeniem ścian, budową sceny oraz montażem krzeseł.

Nowa mediateka zawierać będzie wypożyczalnię, czytelnię, bibliotekę dla dzieci, które wprost z niej będą mogły wyjść na plac zabaw, a także dział muzyczny. Wszystkie te działy wyglądają tak, jakby biblioteka była już gotowa do przyjęcia pierwszych czytelników. Niestety, na efekt końcowy przyjdzie mieszkańcom Tychów jeszcze trochę poczekać, ponieważ wciąż trwają pracę w sali koncertowej. Kończy się okładanie ścian ekranami akustycznymi, a w międzyczasie budowana jest scena. Cała sala, łącznie ze sceną, wyłożona będzie dębowym parkietem olejowanym. Pomieści 330 krzeseł, które produkowane są specjalne dla tego pomieszczenia.

Akustyka w tym miejscu jest niezwykle istotna, dlatego też przed montażem krzeseł odbędzie się pierwsze strojenie sali. Drugie z kolei będzie już po montażu krzeseł. W sali tej odbywać będą się nie tylko koncerty, ale i nagrania.

Scena jest bardzo duża. Przy normalnym składzie Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy nie będzie wykorzystana w 100%. Wiadomo też, że gra ona w szerszym składzie i wtedy taka wielkość się przyda. Każdy muzyk musi mieć na scenie 1.5 metra kwadratowego przestrzeni.

Pod sceną zlokalizowana będzie przebieralnia dla orkiestry, łazienka, prysznic i odpowiednio wyciszony pokój rozegrań.

Odnośnie tego, kiedy odbędzie się pierwszy koncert Urząd Miasta informuje, że prawdopodobnie podczas tegorocznego koncertu noworocznego. Z kolei biblioteka otwarta zostania na początku maja.

W nowej mediatece, tuż przy wejściu, naprzeciw szatni ulokowana będzie kawiarenka. Na parterze znajduje się jeszcze kilka pomieszczeń przeznaczonych do wynajęcia.

Cały budynek ma 36 metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 4700 metrów kwadratowych, z których 3000 zajmie biblioteka.

Jak wiadomo mediateka powstaje w części niedokończonych szkół municypalnych, które zaadaptowane zostały an jej potrzeby. Otwarcie mediateki i sali koncertowej to koszt około 41 milionów złotych. Część pieniędzy przeznaczona została z programu Jessica, część z BGŻ, a reszta z funduszy gminnych.

Atutem mediateki jest również to, że posiada ona sporo miejsc parkingowych.