Dziadek z Wehrmachtu - otwarcie wystawy w Muzeum Miejskim


Już jutro, tj. 30 września o 17:00, Muzeum Miejskie przy placu Wolności 1, zaprasza na otwarcie wystawy „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci”.

Wystawa ma za zadanie przełamać tabu, jakim wciąż jest służba w Wehrmachcie mieszkańców Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Osoby, które przeżyły wojnę wracały do swoich rodzin, domów – zachowując to, co działo się w wojsku niemieckim dla siebie. W sferze prywatnej i publicznej rozmowy na ten temat były zakazane.

Dzięki zdjęciom, dokumentom, filmom dokumentalnym zwiedzający wystawę będą mogli poznać historię tych, którzy przymusowo wcieleni do Wehrmachtu walczyli podczas II wojny światowej po stronie niemieckiej.

Wystawie towarzyszyć będą pokazy filmowe, reportaż radiowy, prelekcja i oprowadzenie po wystawie. Wybrane zagadnienia dotyczące historii Tychów i Górnego Śląska zaprezentowane zostaną podczas IX Tyskiego Sympozjum Historycznego.
Pierwszy pokaz filmowy będzie miał miejsce 1 października i nosi tytuł „Zakazana miłość. Historia Broni i Gerharda”.
Film powstał w oparciu o odnaleziony na Słowacji w latach 60. pięciominutowy dokument przedstawiający dokonany w 1941 roku publiczny akt upokorzeni przez hitlerowców dwojga młodych ludzi, których miłość była niezgodną z zasadą tzw. czystości rasy. Wydarzenie miało miejsce na Śląsku Opolskim. Ofiarami byli 16-letnia Bronia i 19-letni Gerhard.

Organizatorami wystawy są Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca i Muzeum Miejskie w Tychach.

Wystawa potrwa do 14 listopada.