Arena Lekkoatletyczna w Tychach


W lipcu tego roku oddano do użytku po gruntownej modernizacji Stadion Miejski w Tychach. Na tym inwestycje z pewnością się nie zakończą.

Tuż obok stadionu powstanie arena lekkoatletyczna, między innymi z 400-metrową, ośmiotorową bieżnią, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, młotem i dyskiem oraz dwuścieżkową skocznią do skoku o tyczce. Projekt areny jest już gotowy, a Polski Związek Lekkiej Atletyki uznał ją za ważną i strategiczną dla rozwój lekkoatletyki w Polsce.

Lista urządzeń, które znajdą się w tym obiekcie jest naprawdę długa – pełnowymiarowa, ośmiotorowa bieżnia okrężna o długości 400 metrów wraz z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 i 110 metrów, ponadto – boisko z nawierzchnią z trawy naturalnej z systemem zraszania murawy, dwuścieżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku, skocznia do skoku wzwyż, podwójna dwuścieżkowa skocznia o tyczce, rów z wodą do biegów z przeszkodami, rzutnia do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem, rzutnia do rzutu dyskiem i młotem wraz z klatką.
Na terenie areny nie zabraknie także terenu rozgrzewkowego z czterotorową bieżnią, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutnią do rzutów dyskiem i młotem wraz z klatką, rzutnią do rzutów oszczepem, skocznią do skoków wzwyż.

Oprócz tego – trybuny areny lekkoatletycznej na 100 miejsc siedzących, wiata lub wieża sędziowska, kontenery stalowe na sprzęt lekkoatletyczny i porządkowy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 15 milionów złotych netto. Na ten cel miasto planuje uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Tyska Arena Lekkoatletyczna będzie obiektem lekkoatletycznym w kategorii IIIA, oznacza to, że spełnia wymagania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IIAF. Dzięki temu na stadionie będą mogły się odbywać oficjalne zawody lekkoatletyczne czy zawody do rangi mistrzostw Polski.

To wszystko czeka nas najwcześniej za 2 lata, w drugiej połowie 2017 roku.